Jak przygotować się do wyjścia w góry?

0
13

Sezon letniej turystyki powoli dobiega końca, jednak Zakopane nadal cieszą się popularnością. Tatry to doskonałe miejsce, aby spędzić wakacje w aktywny sposób. Jesteś początkujący, ale chciałbyś korzystać z uroków tras w Tatrzańskim Parku Narodowym? Mamy dla Ciebie mini poradnik!

Odpowiednia baza wypadowa. Noclegi Zakopane – gdzie szukać?

Jeśli planujesz całe wakacje spędzić w górach, może niekoniecznie musisz szukać noclegu w środku miasta. Zamiast szukać apartamentu w centrum Zakopane, noclegi znajdź bliżej szlaków. Tutaj również możesz znaleźć wysokiej klasy apartamenty, w których wygodnie spędzisz czas. Pamiętaj o rezerwacji z wyprzedzeniem – dobre pokoje rozchodzą się w sezonie bardzo szybko! Zatem jeśli już wiesz gdzie będziesz nocować, wyciągnij walizki i zacznij się pakować.

Co zabrać ze sobą w góry?

Podstawą jest odpowiednie ubranie i wyposażenie. Zapakuj koniecznie polar i kurtkę przeciwdeszczową, nawet jeśli pogoda zapowiada się słoneczna. Góry to miejsce, w którym pogoda zmienia się błyskawicznie. Poza tym na wyższych piętrach może być dość zimno. Na szczytach może być po kilka stopni, nawet jeśli u podnóża rozciąga się letni upał. W lato pamiętaj koniecznie o czapce, która uchroni Cię przed udarem cieplnym w trakcie przemierzania słonecznych dolin.

Bardzo istotne jest zapakowanie do plecaka prowiantu. Nawet jeśli planujesz zjeść spory posiłek w schronisku turystycznym, przekąski przydadzą Ci się w drodze, gdyż chodzenie po górach spala naprawdę sporo kalorii. Najlepiej sprawdzą się kanapki, batoniki energetyczne, bakalie i czekolada. Pamiętaj o zabraniu wystarczającej ilości wody! Jeśli zamierzasz chodzić wyłącznie po łatwych trasach, często odwiedzanych przez turystów, niekoniecznie będziesz potrzebował zapalniczki czy GPSa, ale mogą okazać się przydatne. Tak samo jak podstawowa apteczka, na wszelki wypadek otrzymania urazu na skutek potknięcia się czy nadwerężenia mięśni.

Pamiętaj o mapie!

I mapy internetowe się nie liczą. Kup aktualną mapę turystyczną przed wejściem na szlak. Zaznaczone są na niej nie tylko trasy, ale też schroniska, miejsca do odpoczynku, czy ciekawe miejsca widokowe. Mapa połączona z poradnikiem pomoże Ci wybrać najlepsze dla Ciebie kierunki wycieczki. Pamiętaj, aby kierować się rozsądkiem, i nie próbować tras, co do których nie jesteś przekonany czy dasz radę pokonać. Nie martw się – w Tatrzańskim Parku Narodowym znajdziesz wiele malowniczych i dość prostych szlaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here