Jak powstają śruby?

0
13

Śruby towarzyszą nam w codziennym życiu wszędzie. To dzięki nim możemy korzystać komfortowo z naszych mieszkań i całego wyposażenia. Jak powstają te przydatne elementy łączne?

Jak powstają DIN 933 i DIN 125?

Sześciokątne śruby z nagwintowaniem na całej długości trzpienia, czyli DIN 933 oraz zwykłe cienkie podkładki DIN 125 znajdziesz w absolutnie każdym gospodarstwie domowym. Jesteśmy przyzwyczajeni do ich określonej formy. Jak jednak powstają?

Proces produkcji śruby jest bardzo prosty. Na początku, w specjalnym piecu umieszczane są zwoje stalowych prętów. Ma to na celu zmiękczenie stali, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie obróbki. Następnie są jakiś czas moczone w kwasie siarkowym. Kolejnym krokiem jest dokładne opłukanie wodą. Następnie śruby poddaje się kąpieli galwanicznej, którą jest cynkowanie galwaniczne. Dzięki temu procesowi wszystkie możliwe resztki korozji są usuwane, a sam metal zabezpiecza się przed ponownym ulegnięciem skorodowaniu.

Śruba nabiera kształtu

Kolejny etap to kształtowanie. Pręt jest prostowany, po czym przycina się go na kawałki odpowiedniej długości – docelowej dla danej śruby. Następnym krokiem jest kucie na zimno: metalowe pręty wciskane są w tłoczniki, które nadają pożądany kształt. Wtedy śruba jest już ukształtowana, ale nadal nienagwintowana. To przeprowadza się za pomocą specjalnych głowic. Ostatnim etapem jest hartowanie gotowych elementów. Wygrzewanie i szybkie schładzanie znacznie zwiększa ich wytrzymałość.

Cały proces powstawania śrub dzieje się na zautomatyzowanych fabrykach, bardzo mocno zmniejszając potrzeby zatrudniania pracowników do monotonnej pracy – jak działo się to przed rewolucją przemysłową, gdy gwintowanie musiało być przeprowadzane ręcznie.

Śruby współczesne

Od dawna jako elementów łącznych używano gwoździ. Z czasem gwoździe proste zostały wyparte przez te zakrzywione, które znacznie lepiej trzymały ze sobą materiały. W czasach nowożytności do użytku wprowadzono śruby. Na początku nie były zbyt popularne, jednak wraz z rozwojem przemysłu podczas rewolucji industrialnej, ich użytkowanie znacznie się rozpowszechniło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here